هارد دیسک (HDD) و حافظه (SSD)، تفاوت در چیست؟

hdd vs ssd

بین درایو های مختلف کامپیوتر، تفاوت های زیادی وجود دارد. دو درایو اساسی که باید تفاوت های آنها را بدانید هارد دیسک (HDD) و درایوهای حالت جامد (SSD) هستند. شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که تفاوت HDD و SSD چیست؟ کدام درایو بهتر است استفاده شود؟ احتمال خرابی چه نوع درایوی بیشتر است؟

ما زمان زیادی را صرف انتخاب کردن در مورد HDD و SSD می کنیم ، بنابراین می دانیم که استفاده از هر دو درایو مزایا و معایب آن را به همراه دارد. اگر به دنبال ارتقاء رایانه خود با یک درایو جدید هستید یا در مورد بهترین کاربردها برای هر دو نوع درایو کنجکاو هستید ، مقایسه هر یک از گزینه ها در کنار هم مفید است. بنابراین ، ما این پست را ارائه دادیم تا بتوانیم تفاوت های بین این دو نوع درایو را بررسی کنیم. در ادامه بخوانید تا بدانید که فناوری درایو در این سالها چقدر پیشرفت کرده است و چگونه می توانید بهترین تصمیم را برای نیازهای ذخیره سازی داده های خود بگیرید.

هارد دیسک:

هارد دیسک سنتی چرخان استاندارد بسیاری از نسل های رایانه های شخصی بوده است. پیشرفت مداوم تکنولوژی به سازندگان هارد دیسک این امکان را داده است تا ظرفیت ذخیره سازی بیشتری را نسبت به گذشته ، با هزینه هر گیگابایت داشته باشند که هنوز هم هارد دیسک ها را به بهترین گزینه تبدیل می کند.

هارد دیسک های سنتی

هارد دیسک ها از سال 1956 تا به حال پیچیده شده اند. هارد دیسک های آن زمان دو پا داشتند و تنها چند مگابایت اطلاعات را ذخیره می کردند ، اما فناوری به حدی پیشرفت کرده است که می توانید 10 ترابایت را در چیزی جمع کنید به اندازه اسفنج آشپزخانه.درون یک هارد دیسک چیزی شبیه به یک دستگاه ضبط قدیمی وجود دارد: یک بشقاب یا بشقاب های چیده شده وجود دارد که به طور معمول در حدود 5400 تا 7200 دوردردقیقه به دور محور مرکزی می چرخند.

اجزای هارد دیسک

اطلاعات با تغییر میدانهای مغناطیسی روی صفحات چرخان با استفاده از یک آرماتور به نام سر خواندن و نوشتن روی درایو نوشته و خوانده می شود. از نظر بصری ، کمی شبیه بازوی دستگاه ضبط صدا است ، اما به جای مجهز شدن به سوزنی که در یک شیار فیزیکی روی صفحه کار می کند ، سر خواندن و نوشتن کمی بالاتر از سطح فیزیکی دیسک قرار دارد.

دو فاکتور رایج برای هارد دیسک ها 2.5 اینچ ، رایانه لپ تاپ ها و 3.5 اینچ رایانه های رایج رومیزی است. همچنین هارد های اکسترنال با درایوهای 2.5 اینچی و 3.5 اینچی خواهید یافت. اندازه استاندارد است که باعث می شود تعمیر و تعویض آسان تر در صورت خرابی اتفاق بیفتد.

اکثریت قریب به اتفاق درایوهای مورد استفاده امروزه از طریق یک رابط استاندارد به نام Serial ATA یا (SATA)  متصل می شوند. گاهی اوقات سیستم های ذخیره سازی تخصصی از Serial Attached (SAS)SCSI ، Fiber Channel یا سایر رابط های عجیب و غریب طراحی شده برای اهداف خاص استفاده می کنند.

مزایای هارد دیسک ها

فناوری اثبات شده ای که چندین دهه از آن استفاده می شود ، هارد دیسک ها را ارزان می کند.در هر گیگابایت بسیار ارزان تر از SSD ها.شما هزینه زیادی نمی کنید اما فضای زیادی به دست می آورید. سازندگان HDD در حالی که هزینه ها را پایین نگه می دارند همچنان به بهبود ظرفیت ذخیره سازی می پردازند ، بنابراین هارد دیسک همچنان انتخابی است برای کسانی که به دنبال ذخیره سازی زیاد بدون صرف هزینه زیاد هستند.

نکته منفی این است که HDD ها می توانند تشنه انرژی باشند ، سر و صدا تولید کنند ، گرما تولید کنند و تقریباً به اندازه SSD ها کار نکنند. شاید بزرگترین تفاوت این باشد که HDD ها با همه شباهت هایی که با دستگاه های ضبط دارند ، در نهایت دستگاه های مکانیکی هستند. با گذشت زمان ، دستگاه های مکانیکی فرسوده می شوند.

تولید کنندگان HDD پیشرفت های چشمگیری در فناوری داشته اند تا اطلاعات بیشتر و بیشتری را در صفحات HD ذخیره کنند. همانطور که تولیدکنندگان HDD سعی می کنند از یکدیگر سبقت بگیرند ، مصرف کنندگان از اندازه درایوهای بزرگتر و بزرگتر سود می برند. یکی از تکنیک ها جایگزینی هوا در درایوها با هلیوم است ، که باعث کاهش اصطکاک و تراکم بیشتر ناحیه می شود.

ادامه رقابت و رقابت برای قرار دادن هرچه بیشتر فضای ذخیره سازی در همان فاکتور HDD 3.5 اینچی آشنا به این معنی است که برای سالهای آینده یک انتخاب نسبتاً کوچک و با ظرفیت بسیار بالا برای ذخیره سازی خواهد بود.

 

 

درایو حالت جامد:

SSD ها در سالهای اخیر بسیار رایج شده اند. آنها به طور استاندارد در خط تولید لپ تاپ اپل وجود دارند ، به عنوان مثال MacBook ، MacBook Pro و MacBook Air همه دارای SSD هستند. مک پرو هم همینطور.

اجزای اس اس دی

حالت جامد خلاصه نویسی صنعت برای یک مدار مجتمع است و این تفاوت اصلی بین SSD و HDD است: هیچ قطعه متحرک در داخل SSD وجود ندارد.SSD ها به جای استفاده از دیسک ، موتور و هد خواندن و نوشتن ، از حافظه فلش استفاده می کنند. یعنی تراشه های رایانه اطلاعات خود را حتی در صورت خاموش بودن برق حفظ می کنند.

SSD ها در اصل به همان شیوه ای کار می کنند که فضای ذخیره سازی در تلفن هوشمند یا تبلت شما کار می کند. اما SSD هایی که در رایانه های شخصی و رایانه های شخصی امروزی پیدا می کنید سریعتر از فضای ذخیره سازی در دستگاه تلفن همراه شما کار می کنند.

ماهیت مکانیکی HDD ها عملکرد کلی آنها را محدود می کند. سازندگان هارد دیسک سخت تلاش می کنند تا سرعت انتقال داده ها را افزایش داده و زمان تاخیر و زمان آماده به کار را کاهش دهند ، اما آنها می توانند کار محدودی انجام دهند. SSDها نسبت به هارد دیسک ها مزیت بزرگی را ارائه می دهند. راه اندازی سریعتر ، خاموش شدن سریعتر و انتقال داده ها سریعتر است.

اگر هنوز از رایانه ای با هارد SATA استفاده می کنید ، با تغییر به SSD می توانید عملکرد عظیمی را مشاهده کنید. علاوه بر این ، هزینه SSD ها در طول چند سال گذشته به طور چشمگیری کاهش یافته است ، بنابراین انجام این نوع ارتقاء از همیشه ارزان تر است .

طیف وسیعی از عوامل شکل SSD

SSD ها را می توان کوچکتر ساخت و از قدرت کمتری نسبت به هارد دیسک ها استفاده کرد. آنها همچنین سر و صدا ایجاد نمی کنند و می توانند مطمئن تر باشند زیرا مکانیکی نیستند. در نتیجه ، رایانه هایی که برای استفاده از SSD طراحی شده اند می توانند کوچکتر ، نازک تر ، سبک تر و دوام بیشتری با یکبار شارژ باتری نسبت به رایانه هایی که از هارد دیسک استفاده می کنند ، داشته باشند.

اسکلت 2.5 اینچی ساتا 3

بسیاری از سازندگان به گونه ای SSD ها را طراحی می کنند که به عنوان جایگزین برای هارد دیسک های 2.5 اینچی و 3.5 اینچی قابل استفاده باشد زیرا میلیون ها رایانه موجود (و بسیاری از رایانه های جدید هنوز با هارد دیسک ساخته شده اند) می توانند از مزایای آن بهره مند شوند. آنها مجهز به رابط SATA و اتصال برق هستند که شما آن ها را در یک هارد دیسک پیدا کنید.

m.2

طیف گسترده ای از فاکتورهای فرم SSD در حال حاضر در دسترس است. مموری استیک ها ، زمانی که حداکثر به 128 مگابایت محدود می شدند ، اکنون در نسخه هایی با حجم 2 ترابایت عرضه می شوند. آنها عمدتا در دستگاه های تلفن همراه استفاده می شوند که اندازه و تراکم اصلی ترین آنها هستند.همچنین در دوربین ها ، تلفن ها ، هواپیماهای بدون سرنشین و غیره استفاده می شوند. سایر فرم فاکتورهای با چگالی بالا برای برنامه های مرکز داده مانند اینتل 32TB P4500 طراحی شده است. با قرار دادن 64 لایه بسیار نازک 3D NAND، P4500 در حال حاضر متراکم ترین SSD در جهان است. قیمت هنوز در دسترس نیست ، اما با توجه به اینکه SSD DC P4500 تنها به یک دهم قدرت و فقط یک بیستم فضای ذخیره سازی هارد دیسک نیاز دارد ، هنگامی که قیمت از استراتوسفر خارج شد ، می توانید مطمئن باشید بازاری برای آن وجود خواهد داشت.

nivus ssd

در سال 2018 ، Nimbus Data SSD ExaDrive D100 100TB را اعلام کرد . این SSD به تنهایی دو برابر بیشتر از اولین Storage Pod های Backblaze اطلاعات دارد . اولین بار که Exadrive عرضه شد ، در صورت تقاضا در دسترس بود ، اما در سال 2020 ، این شرکت اولین قیمت آنلاین این درایو را اعلام کرد. نسخه 100 ترابایتی Exadrive اکنون با قیمت 40،000 دلار و نسخه 50 ترابایتی آن با قیمت 12،500 دلار به فروش می رسد.

 

تولید کنندگان درایوهای SSD نیز راه هایی را برای ذخیره اطلاعات بیشتر در فاکتورهای کوچکتر و با سرعت بیشتر دنبال می کنند. درایو SSD آشنا که شبیه به یک درایو 2.5 اینچی HDD است در حال رایج شدن است. با توجه به سرعت بسیار بالایی که داده ها را می توان در تراشه های حافظه موجود در SSD ها خواند و کپی کرد ، طبیعی است که طراحان کامپیوتر و ذخیره سازی می خواهند از این قابلیت نهایت استفاده را ببرند. به طور فزاینده ای ، فضای ذخیره سازی مستقیماً به برد سیستم رایانه متصل می شود و در این مرحله شکل های جدیدی به خود می گیرد.

انواع m.2

مقایسه اندازه SSD MSATA )سمت چپ) و SSD M.2 2242 (راست)

سازندگان لپ تاپ از mSATA و سپس استاندارد M.2 استفاده کردند که می تواند به اندازه چند مربع شکلات کوچک باشد اما دارای ظرفیت یکسانی با SSD 2.5 اینچی SATA است.

SSDهای NVMe که به جای استفاده از رابط SATA به شیار PCI Express (PCIe) متصل می شوند، می توانند سرعت خواندن و نوشتن بیشتری نسبت به SSD های SATA داشته باشند.

SSD ها نیز خراب می شوند

درست مانند هارد دیسک ها ، SSD ها می توانند فرسوده شوند ، هر چند به دلایل مختلف.در هارد دیسک ها اغلب فقط موتور چرخان است که با گذشت زمان از بین می رود. اگرچه هیچ قطعه متحرکی در داخل SSD وجود ندارد ، اما هر بانک حافظه دارای طول عمر محدودی است،محدودیتی در تعداد دفعاتی که می توان قبل از توقف کار روی آن نوشت و خواند. منطق ساخته شده در درایوها سعی می کند این عملیات را به صورت پویا مدیریت کند تا مشکلات را به حداقل برساند و عمر خود را افزایش دهد.

 

 

 

مزایا و معایب HDD ها در مقابل SSD ها

  طرفداران منفی
HDD ها بودجه پسند
فضای ذخیره سازی زیاد.
هزینه کمتر تعمیر و تعویض
از برق زیادی استفاده می کند
پر سر و صدا
جابجایی قطعات باعث می شود با گذشت زمان فرسوده شوند.
کندتر از SSD ها.
SSD ها سریعتر از HDD ها.
سر و صدا ایجاد نمی کند
مصرف برق کمتری نسبت به HDD ها.
طیف گسترده ای از مدل ها
هیچ قطعه متحرکی ندارد که باعث دوام بیشتری نسبت به HDD ها می شود
ظرفیت ذخیره سازی کمتر از HDD ها

قیمت بالاتر نسبت به HDD ها
بازیابی اطلاعات در صورت خرابی مشکل است.

برنامه ریزی برای آینده ذخیره سازی

چه از HDD یا SSD استفاده می کنید ، یک برنامه پشتیبان گیری خوب ضروری است زیرا در نهایت هر درایو خراب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.