راهنمای انتخاب کارت حافظه

کارت حافظه (Memory Card)
با پیشرفت تکنولوژی و افزایش حجم اطلاعات، کارت های حافظه به یکی از ابزارهای ضروری برای ذخیره سازی اطلاعات تبدیل شده اند. از طرفی چون حجم این اطلاعات بالا رفته است، میزان و سرعت ذخیره سازی کارت های حافظه از اهمیت زیادی برخوردار هستند. این کارت‌ها در موبایل‌، تبلت، لپ‌تاپ، دوربین عکاسی و پخش کننده‌های موسیقی استفاده می‌شوند.نیاز کاربران عادی به سادگی با کارت حافظه های معمولی برطرف می شود اما برای کسی که می‌خواهد با دوربین عکاسی به صورت پیاپی عکس بگیرد یا شخص دیگری که دوست دارد با رزولوشن ۴K فیلمبرداری کند، به حافظه‌های سریع‌ نیاز است. پس بیایید با اصطلاح ها و ویژگی های این کارتهای حافظه که یکی از پرکاربرد ترین گجت های دنیای ذخیره سازی است بیشتر آشنا شویم.

یک کارت حافظه ی خوب چه ویژگی هایی دارد؟
برای خرید یک کارت حافظه‌ی خوب، باید به فاکتورهایی از قبیل کلاس سرعت، مقدار ظرفیت و ابعاد خود کارت حافظه دقت داشته باشید و بدانید که دستگاه‌تان از چه مقدار حافظه‌ای پشتیبانی می‌کند و در نهایت به این دقت کنید که سطح نیاز خودتان چقدر است. همه‌ی اینها را که کنار هم بگذارید، به بهترین کارت حافظه‌ برای خودتان دست خواهید یافت.این مقاله راهنمای خرید مطمئن و آسان تری برای شما می باشد.
کارت حافظهSD (مخفف عبارت Secure Digital) دارای سایز های SDو micro SD است که سایز اولیه آن یعنی SD فقط در برخی از دوربین های حرفه ای DSLR استفاده می شود. از کارت حافظه MicroSD در گوشی های موبایل می توان به عنوان یک حافظه اصلی در کنار حافظه داخلی موبایل استفاده کرد و از این طریق از مشکل کمبود حافظه ذخیره سازی در گوشی هوشمند جلوگیری به عمل آورد. مموری کارت Micro SD موارد استفاده دیگری در انواع گجت بازی، دوربین های مداربسته و سایر لوازم دیجیتال دارد،علاوه بر این مبدل و خشاب هایی برای تبدیل کارت های micro SD و استفاده از آنها در دستگاه های دارای درگاه SD وجود دارد و استفاده از این مبدل ها معمولا هیچ مشکل خاصی از قبیل افت سرعت یا عدم همگام سازی با دستگاه به وجود نخواهد آورد.

معانی علائم و نوشته های روی کارت های حافظه
شاید شما هم دیده باشید که گاهی دو کارت حافظه با ظرفیت یک اندازه قیمت متفاوتی دارند. این تفاوت قیمت عوامل متعددی دارد؛ از مهم ترین این عوامل سرعت خواندن یا نوشتن اطلاعات آن است که با نوشتن علائم مختلف روی کارت حافظه MicroSD مشخص می شود. حال سوال اینجاست که هر یک از این نشانه ها و نوشته ها دقیقاً به چه معناست؟ کارت های حافظه با ظرفیت های مختلفی تولید می شوند و مشخصات فنی متفاوتی دارند که شاید در یگ نگاه قادر به تشخیص و تفاوت آنها با سایر کارت های حافظه نباشید. در ادامه ی مطالب به بررسی هر یک از این علایم و نماد های حک شده روی یک مموری میپردازیم.

نوع فرمت حافظه
روی یک کارت حافظه یکی از نماد های SDHC ، SD و SDXC وجود دارد و این نماد ها نشانگر میزان ظرفیت ذخیره سازی کارت حافظه هستند که به وسیله آهنه میتوانیم در جریان ظرفیت حدودی کارت حافظه قرار بگیریم.نماد SD برای حافظه
تا ۲ گیگابایت با فایل سیستم FAT12 و FAT16، نماد SDHC برای ۲ تا ۳۲ گیگابایت با فایل سیستم FAT32 و نماد SDXC هم با فایل سیستم exFAT برای کارت هایی با سایز ۳۲ تا ۲ ترابایت استفاده می شوند.

انواع کلاس های سرعت
برای نشان دادن سرعت خواندن و نوشتن روی کارت های حافظه کلاس سرعت مشخصی وجود دارد که روی یک کارت حافظه درج می شود. سرعت خواندن کارت حافظه زمانی به کمک ما می آید که در حال اجرای نرم افزاری باشیم که روی آن نصب کرده ایم. اگر کارت حافظه SD سرعت مناسبی داشته باشد مشکل و لگی به وجود نمی آید. سرعت نوشتن هم وقتی به چشم خواهد آمد که شما قصد دارید با دوربین عکاسی خود چند عکس سریع و پشت سر هم با فرمت RAW (که عمدتاً حجم زیادی دارند) بگیرید.
هر یک از کلاس های سرعت کارت حافظه علامت مخصوص خود را دارد و اطلاعاتی نظیر سرعت ضبط ویدئو و همینطور نحوه اجرا کردن نرم افزارهای نصب شده روی کارت حافظه را نشان می دهد. اولین کلاسی که در رابطه با نشان دادن سرعت مموری کارت به وجود آمد ، کلاس C است و این کلاس دارای ۴ رده مختلف C6 ، C4 ، C2 و C10 است. با جلو رفتن در هر کلاس خواهید دید که هر کلاس جدید تمامی ویژگی های کلاس قبلی را در خود بهبود داده یا ویژگی های جدیدی به آن اضافه شده است.

کلاس C2: کارت حافظه های اولیه تولید شده همگی جزء این کلاس بوده اند. با کارت حافظه C2 می توان در نهایت به سرعت نوشتن ۲ مگابایت بر ثانیه روی کارت حافظه دست یافت و همچنین توانایی ضبط فیلم با کیفیت SD روی آن وجود دارد.
کلاس C4: کلاس C4 توانایی نوشتن با سرعت ۴ مگابایت بر ثانیه را دارد و به ما امکان ثبت و ضبط تصاویر HD و Full HD را می دهد.
کلاس C6: همانطور که از نامش پیداست توانایی نوشتن اطلاعات با سرعت ۶ مگابایت بر ثانیه را می دهد. علاوه بر آن از زمان عرضه شدن C6 یک مفهوم جدید به نام کلاس سرعت ضبط ویدئو به وجود آمد که با علائم V30 ، V10 ، V6 و V90 نشان داده می شود. کلاس C6 توانایی ضبط با سرعت V6 را دارد که به ما امکان ضبط ویدئو با کیفیت full HD با سرعت ۳۰ قریم بر ثانیه را می دهد.
کلاس C10: این کلاس نشان دهنده موفقیت بزرگی در زمینه سرعت خواندن و نوشتن در کارت حافظه ها است. کلاس C10 نشان دهنده سرعت انتقال ۱۰ مگابایت بر ثانیه است. سرعت ضبط ویدئو در این کلاس V10 است که توانایی ثبت ویدئو با سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه با کیفیت Full HD و HD را به ما می دهد.
اما این تمام ماجرا نیست. پس از به وجود آمدن کلاس C10 دو استاندارد جدید در رابطه با کلاس های سرعت به وجود آمده است. یکی از استانداردها “کلاس بازده برنامه” است که با A نشان داده می شود و دیگری “کلاس سرعت UHS” بوده و دارای دو کلاس سرعت U1 و U3 است. در ادامه به شرح و بررسی این استانداردها نیز خواهیم پرداخت.

استاندارد سرعت UHS
کلاس سرعت UHS به ساختار فیزیکی کارت حافظه مربوط است. در حال حاضر کلاس UHS خود به دو بخش تقسیم می شود که با اعداد یونانی I و II به صورت UHS-I و UHS-II نشان داده می شوند. همانطور که گفته شد این دو کلاس UHS ویژگی ظاهری متفاوتی دارند و از روی کارت حافظه قابل تشخیص هستند. در UHS-I حداکثر سرعتی که می توان به آن دسترسی داشت ۱۰۴ مگابایت بر ثانیه است. در حالی که این عدد در UHS-II به حدود ۳۵۰ مگابایت بر ثانیه می رسد اما توسط هر دستگاهی قابل دسترسی نخواهد بود. شما می توانید از کارت حافظه با استاندارد UHS-II در دستگاهی که آن را ساپورت نمی کند استفاده کنید اما سرعت آن در حد UHS-I خواهد بود.

همانگونه که در ابتدای این بخش از توضیحات گفتیم دو کلاس متفاوت سرعت U1 و U3 هم وجود دارند که برای استاندارد UHS به وجود آمده اند. با دیدن U1 می توانیم روی سرعت ۱۰ مگابایت بر ثانیه حساب کنیم و برای U3 می توانیم به سرعت ۳۰ مگابایت بر ثانیه دست یابیم. همچنین U3 به ما قابلیت ضبط ویدئو با فرمت ۴K را هم می دهد و بسته به نوع کارت حافظه و قیمتی که برای آن می پردازید، یکی از سه کلاس ضبط ویدئو V30 ، V60 و V90 را هم شامل می شود.
آخرین بخشی که نیاز است از آن اطلاع داشته باشیم کلاس بازده برنامه است که پیش تر به آن اشاره کردیم. این کلاس با حرف A با دو رده مختلف A1 وA2 نشان داده می شود. این کلاس به ما سرعت پردازش نرم افزارهایی که روی کارت حافظه نصب شده است را نشان می دهد. در کلاس A1 حداقل سرعت خوانده شدن برنامه ۱۵۰۰iops و نوشتن ۵۰۰iops است و در کلاس A2 این اعداد به ترتیب به ۴۰۰۰iops و ۲0۰۰iops می رسد )iops واحد سنجش مقدار ورودی یا خروجی دستگاه های ذخیره سازی است)

در مواردی ممکن است که روی کارت حافظه SD هم علامت U1 و I باشد و هم در کنار آنها C10 نوشته شود. اگر با چنین صحنه ای مواجه شدید کافی است به این نکته واقف باشید که حداکثر سرعت این کارت حافظه UHS-I U1 است. اما اگر دستگاه شما از این سرعت پشتیبانی نکند، یک کارت حافظه با سرعت C10 خواهید داشت.

استاندارد های حفاظتی کارت های حافظه
کارت های حافظه ابعاد کوچکی دارند و به شدت آسیب پذیر هستند و در صورت آسیب دیدن، امکان بازیابی اطلاعات بسیار سخت و حتی در اکثر مواقع غیر ممکن می شود. به همین علت شرکت های تولید کننده کارت حافظه در تولید این مموری کارت ها از یک سری استانداردهای حفاظتی استفاده می کنند تا به راحتی آسیبی نبینند و مقاومتی نسبی در برابر برخی از آسیب ها پیدا کنند. از مهم ترین این استانداردها ضد آب بودن، مقاومت در برابر گرد و خاک، مقاومت در برابر شوک، اشعه ایکس و مگنت هستند که برای یک کارت حافظه SD وجود دارند و از آن در برابر آسیب های احتمالی محافظت می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.